WE LOVE SIMPLE PLAN!PUNK´S NOT DEAD!

Historie Ch. Dior

4. prosince 2008 v 10:19 | Limetkaa

1. Dior (1905-1957) na portrétu, který se objevil na obálce paris match v srpnu 1957. na fotce určuje délku sukně 40 cm nad zem.
Kdo to všechno vymyslel a co se nosí?
Kdo byl ten skromný muž, který provedl revoluci v módě? Čím si plachý a zdrženlivý Francouz získal zákaznice z řad vysoké šlechty, jako například britskou princeznu Margaretu, bývalou egyptskou princeznu Sorayu nebo kněžnu Gracii Patricii z Monaka? Proč mu přezdívali "něžný diktátor"? Když 12. července roku 1947 vyvolal senzaci kolekcí Ligne Corolle, skoro nikdo Christiana Diora, kulaťoučkého a plešatého muže s malým smutným úsměvem, neznal. Módní svět byl uchvácen a ti největší nadšenci mu začali přezdívat Napoleon, Alexander Veliký či Caesar módy.
Novináři dokonce začali psát první kapitoly o "králi módy". Díky Diorovi se probudila také haute couture! Během války ležela ladem a přes noc jakoby rozkvetla... Po hubených válečných letech Dior oživil velkorysé modely, které spolykaly nevídané množství látek. Šaty na den vážily až 8 kg, večerní neuvěřitelných 30 kg! Jeho práce měla obrovský úspěch. Americká novinářka Carmel Snow o ní všude hovořila v superlativech a nazvala ji slovy: New Look - nový vzhled. Tato dvě slůvka obletěla svět a triumfální cesta iniciál CD začala.
Poptávka po Diorových šatech byla tak velká, že salon na Avenue Montaigne v Paříži musel po nějakou dobu zůstávat otevřený až hluboko do noci. Monsieur Dior patřil mezi šťastné - od uvedení své první kolekce zažíval samé úspěchy. Za následujících deset let vybudoval doslova impérium: 28 krejčovských ateliérů, 5 modelových domů, kde 140 zaměstnanců ročně vyrobilo v průměru 12 tisíc modelů. Na zhotovení jednoho z nich bylo potřeba 200 hodin. A co na jeho modelech ženy milovaly nejvíce? Ve svých návrzích jim daroval útlý pas i hrudník, a těm, které byly pyšné na své zaoblené tvary, vymýšlel působivé výstřihy...
Diorův vliv na módu byl obrovský i přesto, že čas vymezený jeho geniálním schopnostem přetrhl infarkt v roce 1957. Bylo mu pouhých 51 let. I za tu krátkou dobu svého působení v módě dokázal mnoho: zavedl do světa vysoké módy nový typ předvádění, které nemělo nic společného s usedlými přehlídkami předválečných let, přišel s obchodní ideou - každý půlrok propagoval nový trend a byl prvním tvůrcem, který od jedné kolekce do druhé radikálně změnil délku sukní, nebo dokonce celou linii. Zasvěcení si myslí, že na Diorovu módu měly největší vliv vzpomínky na maminku a na to, jak přicházela v šustivých sukních, aby ho políbila na dobrou noc před odchodem na ples.
1. Dior (1905-1957) na portrétu, který se objevil na obálce paris match v srpnu 1957. na fotce určuje délku sukně 40 cm nad zem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S-GG S-GG | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 10:22 | Reagovat

CAU MAS HEZKEJ BLOG  PSIT SE PODIVAT NA MUJ BLOG  WWW.S-GG.BLOG.CZ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama